Titulem „Bezpečný podnik“ bylo oceněno čtrnáct firem
4. 11. 2021
Ačkoliv letošní rok byl opět ve znamení komplikací spojených s pandemií covid-19, přesto se našly firmy, které se rozhodly chránit zdraví svých zaměstnanců na pracovištích nad rámec povinností daných zákonem a zasloužit si tak čestný titul „Bezpečný podnik“.
Zástupci celkem čtrnácti firem včera převzali prestižní ocenění v Kaiserštejnském paláci v Praze z rukou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Rudolfa Hahna. Drtivá většina firem byla takto oceněna už poněkolikáté a úctu si zaslouží společnosti: OHLA ŽS, a.s., Plzeňská teplárenská, a.s., a Pražská teplárenská a.s., které získaly toto ocenění posedmé. Úplným premiantem je společnost SYNTHOS Kralupy a.s., která se stala „Bezpečným podnikem“ už poosmé.
K slavnostnímu předávání došlo přesně po dvou letech, letos na jaře bylo kvůli omezením způsobeným pandemií covid-19 zrušeno a stejně tak i v loňském roce na jaře i na podzim. Nicméně náročná kritéria pro získání titulu „Bezpečný podnik“ zůstávají stále stejná a jejich splnění je důkazem, že pro vedení takto oceněných společností je bezpečnost a ochrana zdraví jejich zaměstnanců na pracovištích stavěna na stejnou úroveň jako ekonomické výsledky. „Potěšilo mě, že zaměstnavatelů, kterým na zaměstnancích záleží, není málo! Věřím, že se oceněné firmy stanou dobrým příkladem bezpečného a férového pracovního prostředí,“ vyzdvihla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Osvědčení „Bezpečný podnik“ se získává na dobu tří let, kdy po celou dobu je takto oceněná společnost pod zvýšeným dohledem inspektorátů práce. Pro firmy je získání takového ocenění prestižní záležitostí.
V České republice se v současné době prokazuje platným osvědčením celkem 73 společností (s dohromady 50 tisíci zaměstnanci), které přispívají zavedením a důsledným uplatňováním systémového pojetí řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ke snižování pracovní úrazovosti i nemocnosti svých zaměstnanců na minimum.
K datu 26. 10. 2021 získaly osvědčení „Bezpečný podnik“ následující firmy:
ACO Industries k.s., se sídlem v Přibyslavi
Bühler Motor s.r.o., se sídlem v Hradci Králové
CCI Czech Republic s.r.o., se sídlem ve Šlapanicích
ČEZ Distribuce, a. s., se sídlem v Děčíně
OHLA ŽS, a.s., se sídlem v Brně
Plzeňská teplárenská, a.s., se sídlem v Plzni
Pražská teplárenská a.s., se sídlem v Praze
Siemens, s.r.o.; o. z. Elektromotory Frenštát, se sídlem ve Frenštátu pod Radhoštěm
Správa a údržba silnic Pardubického kraje, se sídlem v Pardubicích
S u b t e r r a a.s., se sídlem v Praze
SYNTHOS Kralupy a.s., se sídlem v Kralupech nad Vltavou
SYNTHOS PBR s.r.o., se sídlem v Kralupech nad Vltavou
TAMERO INVEST s.r.o., se sídlem v Kralupech nad Vltavou
VODÁRNA PLZEŇ a.s., se sídlem v Plzni
Neustálé zlepšování, které je jedním z požadavků programu, pomáhá docílit vyšší úrovně správné praxe v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a proto Ministerstvo práce a sociálních věcí a Státní úřad inspekce práce budou pokračovat v podpoře programu „Bezpečný podnik“.
Zdroj informací
Státní úřad inspekce práce a NejBusiness.cz
CO VÁS ZAJÍMÁ
21. 1. 2025
Letos začne stavba přivaděče na D35 v úseku Černá za Bory – Dašice a na dalších se pracuje
I v letošním roce bude pokračovat stavba dálničních přivaděčů. Zahájena bude například přeložka silnice II/322 Černá za Bory – Dašice, která bude sloužit jako obchvat Zminného. Projektuje se také dálniční napojení silnice II/312 na D35 u Vysokého Mýta.
13. 1. 2025
Po otevření obchvatu opraví kraj také původní průtah Kojicemi
V dubnu 2023 otevřel Pardubický kraj tři kilometry dlouhý obchvat Kojic směrem na Středočeský kraj. Náklady stavby dosáhly částky 264,5 milionů korun bez DPH. V souvislosti s odkloněním tranzitní dopravy z centra obce nyní kraj s vedením Kojic řeší opravu původního průtahu obcí v návaznosti na další připravované investice.