Sekání trávy podél silnic - v hlavní roli legendární Unimog

7. 9. 2022

Sečení travních porostů je každoroční téma. Ostatně, je to povinnost nás cestářů, která je daná zákonem.

Třikrát za sezónu

Se sekáním nebo chcete-li sečením okolí silnic se začíná zpravidla 1. května a končí se 31. října. V tomto období by měly proběhnout tři seče, to znamená, že každý úsek podél silnic by měl být posekán třikrát.

Legendární Unimog

K dispozici máme krom jiné techniky i Mercedes Unimog, což je svého druhu legenda mezi užitkovými auty. Vybaven je pro potřeby sečení hydraulickou rukou s žací hlavou.

Za den, tedy za nějakých sedm hodin práce, stihne posekat v součtu 15 kilometrů dlouhý pás široký 1,2 metru (což je záběr hlavy). Záměrně zjednodušujeme, aby bylo možné si to lépe představit. Ve skutečnosti se totiž seče na tři nebo čtyři rázy, to znamená několik pruhů vedle sebe, daný úsek je tedy nutné projet několikrát.

Sekání trávy podél silnic - v hlavní roli legendární Unimog

Žádná chirurgie to není

Kdo by si představoval citlivou práci, při které hlava jemně kopíruje povrch pod sebou, možná by byl z reality lehce zklamaný, protože tak citlivé ovládání joystickem není. Hlava je konstruovaná tak, aby po zemi spíše jela - k tomu slouží odvalující se ocelový válec, ocelové tělo je opatřené kluznými plochami, které se doslova „šoupou“ po povrchu. Však taky levou, tedy tu, která přichází do kontaktu s asfaltem, měníme po každé sezóně.

Samotné nože nejsou tak úplně nože, ale jedná se spíše o jakési naostřené lopatky. Je potřeba, aby byla konstrukce především robustní, protože čas od času narazí na pařez, případně něco, co se povaluje v příkopě. Od starých triček, přes koberce, až třeba po ocelový pásek. Všechno musí řidič samozřejmě řešit a z hlavy to někdy pracně vymotat, případně vystříhat. Sekání vysoké nebo mokré trávy tedy není zdaleka vše, s čím se musí stroj potýkat.

Veterán motoparku Správy a údržby silnic

Pro fanoušky Unimogu a nesmrtelných aut obecně ještě menší shrnutí. Za šichtu spotřebuje vůz asi 40-60 litrů nafty a pod kapotou pracuje starý naftový motor, který točí při práci asi 1 500 otáček, přičemž červené pole otáčkoměru začíná někde na 2 700 otáčkách. Je to model z roku 2001, má najeto 165 tisíc kilometrů a dříve fungoval v zimě jako sypač. Poslední roky slouží přes zimu jako rezerva a v létě právě pro sekání trávy kolem silnic.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Cestáři z Třemošnice mají nového pomocníka na zimní i letní údržbu

17. 10. 2024

Cestáři z Třemošnice mají nového pomocníka na zimní i letní údržbu

V pátek 1. listopadu nastane datum, odkdy musí krajští silničáři počítat se zimní údržbou. S přívaly sněhu a ledovkou jim bude na Třemošnicku v nastávající sezóně pomáhat zbrusu nový nákladní vůz Scania se dvěma nástavbami.

Oprava Lidické ulice v Lanškrouně se přesouvá na jaro 2025

16. 10. 2024

Oprava Lidické ulice v Lanškrouně se přesouvá na jaro 2025

Ačkoliv měla Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) původně začít s rekonstrukcí silnice v Lidické ulici v Lanškrouně ještě letos v létě, práce se nakonec zahájí zkraje jara 2025. Důvodem je cena, za kterou projekt vysoutěžila dodavatelská firma. Částka byla oproti původním odhadům výrazně nižší a bylo třeba podanou nabídku na veřejnou zakázku detailněji posoudit.

Další aktuality