Chci nahlásit škodu na vozidle, která mi vznikla kvůli špatnému stavu silnice či pádu větve
Vjeli jste do díry ve vozovce a poškodili si kolo nebo jinou část auta a domníváte se, že máte nárok na odškodnění podle zákona?
- Pokud ano a jednalo se o komunikaci II. a III. třídy, kterou máme na starost, můžete požádat o náhradu vzniklé škody.
- Stačí si stáhnout tento formulář, vyplnit ho a odeslat na adresu uvedenou v kontaktech. Naši kolegové se vám po vyhodnocení žádosti ozvou s dalšími informacemi.
- Vaši žádost se pokusíme vyřídit co nejrychleji.
- Omlouváme se za komplikace a děkujeme vám za pochopení.
Jak zjistím, čí je silnice, na které jsem si poškodil/a auto?
Přesný název silnice, ze kterého se dá odvodit i její správce, zjistíte například na Geoportálu, případně v dalších mapových aplikacích.
Proč je to důležité? Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) se stará o 3137 kilometrů silnic a 835 mostů v našem regionu. Ačkoliv máme na starost většinu komunikací, nejsme jejich jediným správcem.
Jaké v ČR máme typy silnic a kdo za ně zodpovídá?
Silnice I. třídy a dálnice má na starost Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR). Pokud jste si vozidlo poškodili na těchto komunikacích, obraťte se, prosíme, přímo na ŘSD ČR, v tomto případě bohužel nejsme oprávněni vyřídit vaši stížnost. Dálnice jsou označované číslem D a číslicí – například D35.
Silnice I. třídy jsou označované římskou číslicí, lomítkem a následně číslicí – například I/43.
Silnice II. a III. třídy v drtivé většině spravuje SÚS Pk. Pokud jste si vozidlo poškodili na těchto komunikacích, pokusíme se s vámi vše co nejdříve vyřešit a pomoci.
Silnice II. a III. třídy jsou označované římskou číslicí, lomítkem a následně číslicí – například II/355 nebo III/35821.
Některé části silnic III. třídy a IV. třídy jsou v majetku jednotlivých obcí. Pokud jste si vozidlo poškodili na těchto komunikacích, je potřeba se obrátit přímo na jejich vlastníka.